Świat jako partytura. Oprowadzanie tematyczne 22 czerwca

Do końca września w Muzeum Chopina prezentujemy wyjątkową pracę audiowizualną pt. Side Effects, autorstwa Jarosława Kapuścińskiego i Kacpra Kowalskiego. Do filmów zrealizowanych za pomocą drona nad różnymi miejscami Polski, powstała seria fortepianowych kompozycji muzycznych. Pokazują one różne relacje oraz napięcia między naturą i działalnością człowieka. Obcując z tym dziełem zadajemy sobie pytanie: czy otaczający nas świat może być partyturą możliwą do muzycznego odczytania?

Praca Side Effects będzie pretekstem do poszukiwań synergii wizualności i muzyczności na ekspozycji Muzeum Chopina oraz do uważnego przyglądania się wybranym eksponatom. Jak otaczający krajobraz mógł oddziaływać na twórczość Chopina? Jakie dźwięki zaklęte były w otaczających go przedmiotach? Czego się dowiemy, a czego nie poznamy z zapisu muzycznego na chopinowskich rękopisach? Zachęcamy do udziału w nietypowym, warsztatowym oprowadzaniu po Muzeum, pozwalającym poznać je z nieco innej strony.
Prowadzenie: Marta Tabakiernik

Zapraszamy 22 czerwca o godz. 18:00.
Zapisy na oprowadzanie:
• mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
• telefon: 22 44 16 251/252;
• Kasy Muzeum Chopina.
Zbiórka w hallu głównym Muzeum. Wstęp bezpłatny.

Sobotnie spacery chopinowskie po Warszawie

Warszawa w XIX wieku była miastem pięknym i wielokulturowym. Niepowtarzalny charakter zawdzięczała również swoim mieszkańcom, do których zaliczał się Fryderyk Chopin. Cofnijmy się w czasie o 200 lat i poznajmy Warszawę oczami tego wybitnego kompozytora. Dzięki specjalnie zaplanowanym trasom zabierzemy Państwa w wyjątkową podróż, w trakcie której będzie okazja poznać znane miejsca zupełnie z innej perspektywy.

4 czerwca, godz. 11.00
Spacer Chopinowski. O szkołach w XIX-wiecznej Warszawie

Oświecenie było okresem rozwoju szkolnictwa na ziemiach polskich. Na początku XIX wieku funkcjonowały szkoły średnie o wysokim poziomie dydaktycznym, których kadrę stanowili często wykładowcy powstających szkół wyższych. W trakcie spaceru przejdziemy szlakiem współczesnych siedzib niektórych placówek edukacyjnych w centrum Warszawy, poznamy ich dawne oblicza oraz związki z życiem i edukacją Fryderyka Chopina.
START: Ratusz Arsenał – dawna Szkoła Elementarna Artylerii i Inżynierów
CZAS TRWANIA: 1,5 h
Przewodniczka: Zofia Kubaszewska
Bilety w cenie 28 zł (normalny) oraz 14 zł (ulgowy) do nabycia  w kasach Muzeum Fryderyka Chopina oraz online.

11 czerwca, godz. 11.00
Spacer Chopinowski. Antyczne inspiracje na Uniwersytecie Warszawskim w czasach Fryderyka Chopina

Kampus Uniwersytetu Warszawskiego przez 10 lat był miejscem nie tylko edukacji młodego Chopina oraz miejscem pracy jego ojca - Mikołaja, ale też jego miejscem zamieszkania. Które budowle i dekoracje oglądał mieszkający na terenie uczelni Fryderyk Chopin. Czyje przedstawienia zdobią poszczególne budynki? Jaką rolę sztuka starożytna odgrywała w procesie edukacji młodych artystów i jakie to miało konsekwencje? Kto strzeże bramy UW?
START: Brama Uniwersytetu Warszawskiego
CZAS TRWANIA: 1,5 h
Przewodniczka: Magdalena Magenta
Bilety w cenie 28 zł (normalny) oraz 14 zł (ulgowy) do nabycia  w kasach Muzeum Fryderyka Chopina oraz online.

18 czerwca, godz. 11.00
Spacer Chopinowski. Chopin w Warszawie

Fryderyk Chopin przez połowę swojego życia był mieszkańcem Warszawy. Przyglądając się miejscom z życia kompozytora możemy poznać nie tylko jego życie, ale i życie ówczesnych Warszawianek i Warszawiaków. Dlaczego tak ważną ulicą w życiu Fryderyka Chopina było Krakowskie Przedmieście? Gdzie zaczął uczyć się gry na fortepianie? Z którym poetą utrzymywał kontakty od najmłodszych lat?
START: Kolumna Zygmunta
CZAS TRWANIA: 1,5 h
Przewodnik: Konrad Szczepański
Bilety w cenie 28 zł (normalny) oraz 14 zł (ulgowy) do nabycia w kasach Muzeum Fryderyka Chopina oraz online.

25 czerwca, godz. 11.00
Spacer Chopinowski. Staromiejskie ścieżki Chopina

Warszawska Starówka znana jest ze swojego niesamowitego klimatu, czarownych uliczek i pięknych kamienic. W czasach Chopina jednak było to zupełnie inne miejsce. Czy Starówka w czasach Chopina również była taka malownicza? Która ulica była znana ze swoich składów nutowych, księgarń i kawiarń? Gdzie mieszkała ukochana Chopina Konstancja Gładkowska oraz w którym miejscu kompozytor naraził się Joachimowi Lelewelowi?

START: ul. Zakroczymska 13
CZAS TRWANIA: 1,5 h
Bilety w cenie 28 zł (normalny) oraz 14 zł (ulgowy) do nabycia  w kasach Muzeum Fryderyka Chopina oraz online.

UWAGA! Sprzedaż biletów w kasach trwa do piątku do godz. 18:45. W sobotę nie będzie możliwości zakupienia biletu w kasach Muzeum.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
ul. Tamka 43
00-355 Warszawa
tel. (+48 22) 44 16 100
www.nifc.pl

Nowy portal „Music treatises” już dostępny!

Projekt „Między Chopinem i Tellefsenem. Europejskie traktaty muzyczne – uniwersalizm a tożsamość narodowa” jest realizowany od listopada 2020 r. do października 2022 r. Ma na celu ułatwienie dostępu do ważnych dla rozwoju myśli teoretycznej traktatów muzycznych powstałych w XVIII i XIX wieku, poprzez ich naukowe opracowanie oraz przetłumaczenie na język polski i angielski.

Wśród dzieł opracowywanych w ramach projektu znalazły się:

Friedrich Wilhelm Marpurg „Abhandlung von der Fuge”, t. I–II (1753–1754)
Heinrich Christoph Koch „Versuch einer Anleitung zur Composition”, t. I (1782)
Johann Nikolaus Forkel „Allgemeine Litteratur der Musik... ”. t. II (1792)
Anton Reicha „Cours de composition musicale” (1818)
Luigi Cherubini „Cours de contrepoint et de fugue” (1832).

Traktaty udostępnione zostaną już w październiku 2022 r. na dedykowanym portalu internetowym. Uzupełnieniem projektu są dwa artykuły naukowe przedstawiające zarys historii europejskiej teorii muzyki autorstwa dr hab. Aliny Mądry (prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz prof. Thomasa Christensena (University of Chicago), które dostępne są już dziś!

Portal możesz odwiedzić https://musictreatises.nifc.pl/pl

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
ul. Tamka 43
00-355 Warszawa
tel. (+48 22) 44 16 100
www.nifc.pl

Kawiarnia Chopin’s Room Cafe już otwarta!

Chopin w liście do Tytusa Wojciechowskiego z 27.12.1828 r. „Na górze już jest pokój mający mi służyć ku wygodzie […]. Tam mam stary fortepian, stare biurko, tam ma być kąt schronienia dla mnie”.

Jeśli masz ochotę napić się znakomitej kawy w miejscu, gdzie kiedyś w swoim pokoju tworzył nastoletni Fryderyk Chopin – zapraszamy do nowiutkiej Chopin’s Room Cafe! Kawiarnia znajduje się w Pałacu Czapskich tuż przy trakcie królewskim, naprzeciwko bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego. To tutaj w latach 1827 r. – 1830 r. mieszkał Chopin. Dom jego rodziców odwiedzali artyści i uczeni, a panująca w nim twórcza atmosfera z pewnością wpłynęła na młodego Fryderyka. Z tego właśnie czasu pochodzą przecież oba jego koncerty fortepianowe.

W nowoczesnym i kameralnym wnętrzu Chopin’s Room Cafe możesz napić się aromatycznej kawy i posłuchać muzyki Chopina, kupić książki i płyty wydane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz dowiedzieć się wszystkiego o organizowanych obecnie wydarzeniach.
Serdecznie zapraszamy!

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
ul. Tamka 43
00-355 Warszawa
tel. (+48 22) 44 16 100
www.nifc.pl