11„Spotkanie z muzyką”

8 czerwca  gościliśmy w szkole specjalnej na ostatnim już w tym roku szkolnym koncercie w ramach „Spotkań z muzyką”, który przygotowali dla uczniów nasi wspaniali bursowi artyści. 

Publiczność powitała Zuzia, która profesjonalnie i z wdziękiem prezentowała muzyków.

Koncert rozpoczęły wierne uczestniczki spotkań: Zosia – flecistka i Oliwia – trębaczką. Ujmująco wykonały „Duet na trąbkę i flet”. Zostały nagrodzone gromkimi brawami. 

Kolejnym wykonawcą był Jurek - klarnecista, który zagrał „Taniec  Wschodni” Vasilenko. Zachwycił publiczność.

Oliwka – pojawiła się na scenie po raz drugi i przedstawiła „Etiudę koncertową”, A. Goedicke. Wykonanie bardzo się podobało.

Wśród muzyków byli nie tylko znani młodzieży, ale także debiutanci: Adela, Marcelina, Ignacy i Mateusz.

Marcelina, skrzypaczka ujmująco zaprezentowała „Bułgarską Rapsodię”, P. Vladigerowa. Otrzymała głośne oklaski.

Adela, gitarzystka  oczarowała słuchaczy XX Preludium Browera

Adela i Marcelina wystąpiły również w duecie i zagrały „Sonatę Nr I” Paganiniego.  Głośne owacje od publiczności były dla nich miłym podziękowaniem.

Kolejny duet Marceliny i Ignacego – wiolonczelisty, zachwycili słuchaczy pięknym wykonaniem „Menuetu Nr. 4”, A. Perihou.

Instrumentalne wykonania urozmaicił Mateusz. Zauroczył nas swoim wokalem w balladzie rockowej – „Yesterdey”, P. McCartneya. Brawom nie było końca.

Po Mateuszu wystąpiła Jula – flecistka. Zaprezentowała „Sonatę a-moll na flet solo”. Publiczność nie kryła zachwytu dla kunsztu wykonania.

Koncert zakończyła Zuzia, wiolonczelistka.  Koncertowo wykonała „Sarabandę i gigue III suita”. Podziękowaniem były głośne oklaski.

Koncert bardzo podobał się publiczności. Świetnie dobrane i zróżnicowane utwory  oraz profesjonalne wykonania zachwyciły słuchaczy. Czar i urok naszych muzyków świadczą o ich niebywałej wrażliwości i chęci dawania radości innym.
Fantastycznie docenia to zaprzyjaźniona z nami młodzież. Serdeczne uściski dłoni, uśmiechy i radość na twarzach są najlepszą formą wdzięczności za przyjemne wrażenia i przemiłe spotkanie.

Po koncercie wystąpiła pani Dyrektor Zespołu Szkół nr 5. Pięknymi słowami  i pamiątkowym Dyplomem podziękowania artystom „za wzruszające chwile z muzyką” i  wspaniałą, wieloletnią  współpracę.

Ula Degucis

Obsługa techniczna - Franek

Zdjęcia wykonała Lilianna Stypuła

4W …Muzeum Domków dla Lalek, Gier i Zabawek

7 czerwca  wybraliśmy się do  Muzeum Domków dla Lalek.

Przywitała nas pani przewodnik, która bardzo ciekawie opowiedziała o historii wystawy oraz zgromadzonych eksponatach, bardzo różnorodnych, ponad 200-letnich – z całego świata.

Wśród nich znalazły się domki mieszkalne, apteki, szpitale, budynki poczty, przychodnia weterynaryjna, szkoły, zakład krawiecki, fryzjerski, sklepy, kościoły i wiele, wiele innych. Wychowankom  bardzo podobał się budynek i wyposażenie szkoły gminnej, z jedną salą, w której odbywały się wszystkie lekcje. Ciekawie też wyglądała niemiecka szkoła sportowa z lat 40-tych.

Wszystkie przedmioty  wykonane były bardzo szczegółowo, łącznie z najdrobniejszymi elementami wyposażenia, np. nożyczkami, zastawą stołową, lampeczkami, udekorowane chodniczkami, serwetkami, obrazami, itp. Wewnątrz świeciły się żyrandole i włączone były telewizory.

Rzemieślnicy musieli wykazać się dużym sprytem, wyobraźnią, precyzją i dokładnością. Zrobienie tych „cudeniek” wymagało ogromnego wkładu pracy. Chociaż malutkie, wyglądały bardzo naturalnie.

Zaciekawiła nas również wystawa zabawek sakralnych:  miniaturowych kaplic, kościołów z  misternie wykonanymi ołtarzami,  arka Noego oraz  liczący 200 lat ołtarz gotycki. Były też lalki w habitach, strojach obrzędowych oraz ślubnych z różnych kultur i religii.

Obejrzałyśmy także wystawę lalek w regionalnych strojach z różnych stron świata. Zrobione z drewna, wełny, skóry, plastiku, prezentowały się bardzo naturalnie.

Po zwiedzeniu oddziału muzeum przy ulicy Podwale pieszo przeszłyśmy  do drugiego oddziału przy ulicy Krzywe Koło. Żeby tam  wejść należało przekroczyć tajemnicze drzwi starej szafy, podobnie jak do krainy Narnii. Tam z kolei podziwiałyśmy  ulubione zabawki dzieci czasów PRL-u.

Cieszymy się, że mogłyśmy obejrzeć tę niezwykłą wystawę. Dziękujemy pani Dyrektor za sfinansowanie biletów.

Ula Degucis

5Kahoot – Życie w bursie

Dnia 8 czerwca odbył się konkurs nt. Życie w bursie. Uczestniczyło 9 osób.

I miejsce – zajęła Michalina

II miejsce – Maja

III miejsce – ex aequo: Ania, Blanka i Joasia

Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody.

Katarzyna Rosłaniec-Denkiewicz

8Pożegnanie Maturzystów

26 maja Rada Samorządu zaprosiła Grono Pedagogiczne i mieszkańców bursy na uroczyste pożegnanie Maturzystów.

Pierwszym punktem spotkania był koncert.

Piotr, koordynator i konferansjer ciepłymi słowami zaprosił do wysłuchania repertuaru w wykonaniu bursowych artystów, którzy wystąpili w duetach i trio. Piękny i wzruszający program  instrumentalny urozmaicił wokalny występ Mateusza. Aktorsko zaprezentował utwór New York Franka Sinatry.

Muzycy dali popis swojego kunsztu, czego dowodem były gromkie i nieustające  brawa. 

W trakcie koncertu ubiegłoroczna maturzystka – Konstancja podzieliła się swoimi doświadczeniami ze studenckiego życia. Wskazówki koleżanki na pewno są dla młodych ludzi cenniejsze niż pouczenia dorosłych. Przyjęli je z uśmiechem i …niedowierzaniem.

Po koncercie pani Dyrektor zwróciła się do Maturzystów z podziękowaniami za wspólnie spędzone chwile w bursie,  serdecznymi życzeniami oraz dobrymi i sprawdzonymi  (pani Dyrektor jest czynnym muzykiem) sugestiami na przyszłość.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie pani Alicji Kuszewskiej, opiekunki Rady Samorządu oraz pana Dariusza Karczewskiego.  Złożyli życzenia i wręczyli pamiątkowe Dyplomy ze zdjęciami z albumów oraz autorskimi limerykami pana Dariusza. Wierszyki są zawsze zabawną częścią spotkania. Niby anonimowe do odgadnięcia,  ale błyskawicznie rozszyfrowane przez młodzież. W torbach z logo bursy znalazły się czekolady oraz magiczne kubki, które pod wpływem ciepła ukazują portrecik właściciela.

Po oficjalnym pożegnaniu Maturzystów wystąpiły przedstawicielki Rady Samorządu – Zuzia i Jula. Podziękowały Radzie Pedagogicznej za piękny czas spędzony w bursie, opiekę, troskę, wyrozumiałość i „mądrość” w trudnych sytuacjach, a na ręce pani Dyrektor złożyły bukiet kwiatów.

W gronie Maturzystów –  bohaterów dnia, byli muzycy, współpracujący ze mną i p. Lilianną Stypułą w ramach niezwykłych „Spotkań z muzyką” dla uczniów ze szkoły specjalnej. Przygotowują program i występują w cyklicznych, charytatywnych koncertach. Słodkościami podziękowałyśmy im za gotowość, pomysł artystyczny i zaangażowanie, a przede wszystkim za …otwarte serca. Radość, jaką obdarowują młodzież z w/w szkoły jest cudownie doceniona – ciepłymi słowami, gestami, uśmiechem na twarzach, uściskami dłoni i gratulacjami.

Na koniec spotkania wszystkich zaskoczyła niespodzianka. Do sali wniesiono dwa ogromne torty upieczone  przez panie kucharki. Pięknie ozdobione truskawkami i miętą, przepyszne w smaku – do smutnego, pożegnalnego nastroju dodały odrobinę radości.

W tym czasie, kiedy goście zajęli się zajadaniem  przepysznego deseru – Maturzystów pochłonęła sesja zdjęciowa, bo  nie ma nic cenniejszego jak pamiątkowe zdjęcia.

Ula Degucis

Zdjęcia wykonała pani Lilianna Stypuła

Kahoot – „Warszawa”

Dnia 25 maja odbył się konkurs na platformie Kahoot na temat Warszawy. Brało udział 8 osób.

I miejsce zajęła Maja

II miejsce Blanka

III miejsce Piotr i Olga

Zwycięzcy otrzymali słodkie upominki.

Katarzyna Rosłaniec- Denkiewicz

9„Spotkania z muzyką”

W dniu 11 maja, po długiej przerwie gościliśmy w bursie naszych przyjaciół ze szkoły specjalnej. Wznowiliśmy bowiem koncerty w ramach cyklicznych „Spotkań z muzyką”. Gości powitała – wiolonczelistka, Zuzia. Elegancko i profesjonalnie prezentowała kolejnych wykonawców.

Kasia, skrzypaczka,  wystąpiła jako pierwsza. Ujmująco zagrała Sarabandę i Gigue z II Partity d-moll Jana Sebastiana Bacha.  Została nagrodzona gromkimi brawami. Kolejnym wykonawcą był Filip, pianista. Zachwycił publiczność brawurowo wykonanymi kompozycjami  F. Chopina - Walcem op.34 Nr.3 i Mazurkiem op.17 Nr.4.

Po Filipie zagrał Ignacy, wiolonczelista. Oczarował słuchaczy utworem Przy fontannie - K. Davidoffa.

Wierna koncertom Daria, pianistka uroczo zaprezentowała Preludium Fis-Dur Nr.13, J.S.Bacha. 

Z porywającym utworem wystąpił Janek, pianista. Koncertowo wykonał  Legendę nr.2, I. Paderewskiego. Brawa po występie posumowały wyborny występ. Na zakończenie …Konstancja, wiolonczelistka, popisowo wykonała Kaprys w formie Chaconne (ze swobodnym wykorzystaniem tematu Roberta Schumanna) Julius Klengela. Zauroczyła publiczność czego dowodem były nieustające owacje. Świetnie dobrane, bardzo zróżnicowane utwory, profesjonalne wykonania, czar i urok naszych muzyków świadczą o ich niebywałej wrażliwości i chęci dawania radości innym.

Fantastycznie docenia to zaprzyjaźniona z nami młodzież, która  ciepłymi, z serca płynącymi słowami: prześliczny,  cudowny, przepiękny, znakomity i ….brawami na stojąco podsumowała występ. 

Uściski dłoni, uśmiechy i radość na twarzach są najlepszą formą wdzięczności, a dopełnieniem, jak zawsze… własnoręcznie wykonane kartki.

Ula Degucis
Zdjęcia wykonała p. Lilianna Stypuła

4Kahoot

Dnia 11 maja odbył się konkurs na temat uzależnień na platformie internetowej Kahoot. Udział wzięło 10 osób.

I miejsce zajęła – Aleksandra

II miejsce – „ex aequo” – Joasia i Blanka

III miejsce – Agatka

Zwyciężczynie otrzymały słodkie upominki.

Katarzyna Rosłaniec-Denkiewicz

„Bądź tym, kim wiesz, że jesteś…”

Tym razem, w ramach last minute, podjęliśmy decyzję z Klubem Miłośników Teatru, aby 23 kwietnia br. obejrzeć spektakl na motywach komedii W. Shakespeare’a „Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie”. Próby inscenizacji podjął się Teatr  Narodowy.
Dzieło Shakespeare’a zostało napisane około 1600 roku. Ile w nim odniesień do współczesności? Okazuje się, że naprawdę bardzo dużo. Główny trzon fabuły pozostaje niezmienny i wciąż aktualny: są różne oblicza miłości, różne drogi poszukiwania tego szlachetnego uczucia, tęsknota, nieszczęśliwe zakochanie i wreszcie spełnione oczekiwania. Uff… Jak na komedię przystało, było mnóstwo zabawnych dowcipów sytuacyjnych. Tym, co ujęło nas mocniej w tej sztuce, to wersja musicalowa spektaklu. Bardzo dobry występ Michaliny Łabacz, czyli Violi (Cesario), Wiktorii Gorodeckiej jako Oliwii oraz Cezarego Kosińskiego, czyli błazna.
Po powrocie bo bursy podsumowaliśmy (jak zawsze) nasze wyjście i zgodnie stwierdziliśmy, że spektakl jest godny polecenia.
Pięknie dziękujemy pani Dyrektor za dofinansowanie biletów, mając nadzieję na kolejne spotkania.

Dorota Jarząbek

23 kwietnia razem z Panią Dyrektor wybraliśmy się na spektakl w reżyserii Piotra Cieplaka pod tytułem: „Wieczór trzech króli albo Co chcecie”.
W głównych rolach wystąpili między innymi: Oskar Hamerski, Michalina Łabacz, Monika Dryl, Wiktoria Gorodecka oraz Cezary Kosiński.
Uwagę naszą przykuł fakt, że spektakl był wykonywany przez aktorów teatralnych i filmowych, nie śpiewaków! Pomimo tego w całości był opowieścią z przepiękną muzyką na żywo pod dyrekcją Jana Duszyńskiego, który zadbał o to, by każda postać wykonała swoje specjalnie przypisane do  postaci śpiewane wypowiedzi niczym arie operowe.  Naszym zdaniem wyszły niesamowicie pięknie.
Problematyką utworu była miłość. Każdy bohater miał swoją wymarzoną połówkę, jednak pomimo, że była na wyciągnięcie ręki, to miłość mijała się. A zatem dwie wzajemnie kochające i przyciągające się dusze mijały się, a przecież nie powinno tak być... I o tym właśnie był spektakl. To czysta gra pozorów, tajemnicza opowieść o niespełnionych miłościach, namiętnościach z przeróżnymi barwnymi, niesamowicie różniącymi się od siebie postaciami, na podstawie jednej z najważniejszych komedii Shakespeare'a. Nie można nie wspomnieć również o kolorowych strojach z połączonym stylem z epoki dawnej oraz teraźniejszości, które dodawały klimatu oraz scenografii bezpiecznie oszczędnej. Wielkim plusem jest to,  że spektakl nie był przesycony efektami wizualnymi, dzięki czemu można było lepiej skupić się na fabule.
„Wieczór trzech króli albo Co chcecie”  jest więc spektaklem, na który zapraszamy wszystkich tych, którzy z różnych powodów nie mogli wybrać  się z nami... Polecamy, ponieważ wrażenia były naprawdę wielkie. 

Mateusz M.

3Dobre maniery u młodzieży

28 kwietnia gościła w bursie pani Agnieszka Jelonkiewicz, Jedna z pierwszych konsultantek wizerunku w Polsce, trenerka, historyczka sztuki,  absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych.

Przeprowadziła warsztaty z savoir-vivre.

Na wstępie zaakcentowała  tematy związane z poszanowaniem  wspólnego mienia oraz pracy innych. Następnie skupiła się na  okazywaniu szacunku osobom starszym oraz przełożonym.

Kolejną ciekawą kwestią było poznanie  sposobów przedstawiania się i podawania ręki.

Wychowankowie codziennie praktycznie stosują  swoje umiejętności w szkole. Szacunek dla Dyrektora, nauczycieli i pracowników okazują na bieżąco. Podobnie zachowują się w bursie, chociaż czasami zdarzają się  niedociągnięcia …na które zawsze reagujemy.

Obecnie młodzież  najczęściej porozumiewa się zdalnie, dlatego też  nie mamy  możliwości obserwowania  ich  w  sytuacjach przez panią Agnieszkę zainicjowanych – przedstawiania siebie nawzajem. Niewiedzę i braki  mieli okazję uzupełnić i przećwiczyć w odgrywanych scenkach.

Spotkanie przebiegło w miłej, a czasami  żartobliwej formie. Urozmaicone metody pracy – wykład, prezentacja i scenki rodzajowe zachęciły młodzież do współpracy. Chętnie odpowiadali na pytania i brali udział w inscenizacjach.

Brawami podziękowali za cenne wskazówki i przekonanie, że bon-ton jest ponadczasowy.

Ula Degucis

3Jesteście z nami – jesteśmy z Wami

Z inicjatywy pani Dyrektor 12 kwietnia mieliśmy zaszczyt gościć w bursie Mamy i Opiekunki naszych ukraińskich Wychowanek – Daryny, Khrystyny, Marii i Siuzanny.

Pani Dyrektor ciepłymi słowami powitała Gości. Nieocenioną, fachową pomocą w tłumaczeniu na język rosyjski, zrozumiały dla przybyłych, okazała się pani bibliotekarka, Barbara Woźniak,  z wykształcenia nauczycielka języka rosyjskiego.

Spotkanie rozpoczął koncert dedykowany naszym ukraińskim wychowankom i ich najbliższym. Koordynację koncertu oraz konferansjerkę poprowadził Piotr.

Koncert rozpoczął Mateusz, który przepięknie zaśpiewał znaną ukraińską pieśń pt. ,,Księżycowa noc” w oryginalnym języku, czym zaskoczył i wzruszył zgromadzoną publiczność.

Utwory instrumentalne znanych kompozytorów: Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Niccolò Paganiniego, Luigi Boccheriniego, Heitor Villa-Lobosa, François Couperinga i Josepha Haydna zaprezentowali:

  • pianiści – Janek i Daria
  • Adela – gitarzystka
  • Kasia – skrzypaczka
  • wiolonczeliści – Marysia i Ignacy, którzy wystąpili w duecie
  • trio wiolonczelistek – Amelka, Zuzia i Konstancja
  • i w kwartecie – Zuzia, Amelka, Piotr i Ignacy.

Gromkie brawa po każdym występie były najpiękniejszym podziękowaniem dla wykonawców, a ciepłe słowa  w języku polskim skierowała do wykonawców pani Tatiana. Nie ukryła łez wzruszenia, podobnie jak pozostali  goście.  

Po koncercie pani Dyrektor  podziękowała bursowym muzykom i, nie zdradzając szczegółów,  zapowiedziała występ Siuzanny,

Poruszyły nas już pierwsze dźwięki. Dziewczynka zagrała na  skrzypcach hymn ukraiński. W postawie na baczność,  z powagą i godnością wysłuchaliśmy ujmującego wykonania. Brawom nie było końca.

Następnie  pani Dyrektor zaprosiła gości do świątecznego stołu. Piękna dekoracja, pyszne baby i mazurki zachęcały  do poczęstunku.

Miła atmosfera, serdeczne rozmowy i słowa podziękowań pod adresem pani Dyrektor i wszystkich pracowników bursy były najpiękniejszym podsumowaniem spotkania, a najcenniejszym podarunkiem dla Mam i Opiekunki były szczere uśmiechy na twarzach dziewczynek.

Ula Degucis

3Spotkanie z policjantem

W czwartek, siódmego kwietnia, odbyło się w bursie spotkanie z policjantem z Komisariatu przy ul. Zakroczymskiej.

W jego trakcie podopieczni bursy mieli okazję usłyszeć jak powinni reagować, gdy stają się ofiarą ataku i kradzieży podczas podróży komunikacją miejską, a także co powinni zrobić bezpośrednio po takim incydencie. Również zostali poinformowani, jak najbezpieczniej poruszać się ulicami miasta po zmroku, gdy – z różnych powodów – są zmuszeni do późnego powrotu do miejsca zamieszkania. Dowiedzieli się także, z jakimi „karami” się muszą liczyć, jeśli poruszają się ulicami miasta w sposób niezgodny z przepisami (przechodzenie w miejscu niedozwolonym, skakanie przez barierki itp.) oraz kiedy policjant może podjąć interwencję wobec uczestnika ruchu.

W dalszej części młodzież wysłuchała, jakie konsekwencje karne grożą im za posiadanie lub przenoszenie (nawet nieświadome) narkotyków. Dodatkowo została im przekazana informacja o tym jakie granice wiekowe są brane pod uwagę w określaniu sądu właściwego do zajęcia się daną sprawą (podział na sąd dla nieletnich i osób dorosłych), kiedy mamy na uwadze demoralizację, wykroczenie, czy też przestępstwo szczególnej wagi.

Na koniec spotkania pan policjant uświadomił wychowanków, że nie istnieje coś takiego jak anonimowość w sieci i jak łatwo zdobyć i wykorzystać dane, które były opublikowane kiedykolwiek w internecie. Również i w tym przypadku poinstruowana została nasz młodzież jak mają postąpić w przypadku, gdy stają się ofiarą cyberprzemocy, by – po nieprzemyślanych działaniach – z ofiary nie stać się sprawcą.

Godzinne spotkanie minęło w przyjemnej atmosferze. Ze strony zebranej młodzieży padło niewiele pytań, co mogło być spowodowane tym, że zaproszony pan policjant w sposób bardzo szczegółowy i rzetelny przekazywał informacje. Wśród zadanych pytań pojawiło się np. pytanie o możliwość nagrywania policjantów podczas interwencji i tu wyraźnie było im zakomunikowane, iż nagrywać taką interwencję mogą, ale nie mogą rozpowszechniać owych nagrań (dotyczy to wszystkich funkcjonariuszy publicznych, również nauczycieli).

Niewątpliwie nasza młodzież podczas spotkania zdobyła wiele wartościowych informacji, które będą mogli, a nawet powinni, wykorzystać w codziennym funkcjonowaniu.

Darek Karczewski

Mindfulness = trening uważności

04.04.2022 wychowankowie mogli uczestniczyć w warsztacie na temat uważności. Dowiedzieli się, czym jest uważność i jakie korzyści może przynieść jej systematyczne praktykowanie. Przy wsparciu psycholożki, Mercedes Kuk, przećwiczyli uważne jedzenie oraz uważność w ruchu.

Mercedes Kuk

Odporność psychiczna 

Psycholożka, która tymczasowo jest w Bursie na zastępstwie, poprowadziła dnia 21.03.2022 warsztat na temat odporności psychicznej.

Wychowankowie dzielili się doświadczeniami w radzeniu sobie z życiowymi wyzwaniami. Stworzyli również indywidualne "plany odporności psychicznej" wymieniając się przy tym wzajemnie inspiracjami i zdobywając nową wiedzę. 
Forma grupowej pracy nad rozwojem osobistym spodobała się wielu wychowankom, którzy zgłosili chęć powtórzenia takiego spotkania.

Mercedes Kuk

„Jak się mają twoje dane?”

22 marca zorganizowałam spotkanie z najmłodszymi wychowankami bursy i zapoznałam ich z tajnikami RODO, a ściślej mówiąc z tymi aspektami, których przestrzeganie gwarantuje bezpieczne poruszanie się w sieci.

Wyjaśnialiśmy najważniejsze pojęcia związane z ochroną danych osobowych. Poinformowałam też, jakie prawa w tym zakresie im przysługują i jak mogą z nich korzystać.

Wspólnie zastanowiliśmy się, dlaczego ochrona danych jest potrzebna? Uświadomiliśmy sobie, że żadne kliknięcie w sieci nie jest anonimowe! Jak zabezpieczać swoje dane, aby nie dostały się w niepowołane ręce? Jak odzyskać kontrolę nad swoimi danymi? Jak reagować na naruszenia?

Wszystkie poruszone zagadnienia  zebrałam w tekście „RODO – wiedza w pigułce”.

Cele, jakie sobie postawiłam, organizując to spotkanie zostały zrealizowane.
Wychowankowie:

  • rozumieją pojęcia dotyczące ochrony danych, np. dane osobowe, przetwarzanie danych osobowych, zgoda na przetwarzanie danych osobowych,
  • wiedzą kiedy i na jakich zasadach ich dane osobowe mogą być przetwarzane,
  • nabyli wiedzę jak chronić swoje dane i reagować na naruszenia.

Ula Degucis

1Spotkanie z dietetykiem

15 marca br. gościła w bursie p. Zofia Knetki-Oberemok, psychodietetyczka ze szkoły baletowej. Spotkała się z wychowankami i przeprowadziła pogadankę nt. zdrowego odżywiania.

Dużo uwagi poświeciła na omówienie pełnowartościowego śniadania, bardzo ważnego  posiłku  dla uczniów. Zapoznała się z jadłospisem bursy. Z punktu widzenia dietetyka pozytywnie oceniła zestawy potraw, które w wystarczającym stopniu zapewniają pełnowartościowe, zbilansowane potrzeby organizmu młodego człowieka. Wskazała na konieczność przygotowania drugiego śniadania do szkoły. Omówiła głód emocjonalny, potrzebę nawadniania organizmu, rolę owoców i warzyw w codziennym menu oraz wysłuchała opinii nt. ulubionych i szkodliwych  potraw.

Nasza bursa dysponuje bardzo dobrze wyposażoną kuchnią, gdzie wychowankowie mają możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków.  Padły także  interesujące propozycje sprawdzonych przepisów, które spodobały się pani dietetyk.

Rozmowy z młodzieżą  nt. zdrowego odżywiania  jest ważnym aspektem pracy wychowawczej. Nasi podopieczni, często zabiegani, zapominają o jedzeniu, a  przecież posiłek to  nie tylko zaspokojenie  głodu, ale również wspieranie pracy  mózgu.

Ula Degucis

„Jestem cząstką przyrody”

Konkurs literacki o tematyce ekologicznej "Jestem cząstką przyrody" rozstrzygnięto.

Laureatką została Olga Łusiewicz, lat 15.

Gratulacje!

Opowiadanie laureatki pt. „Niepozorna puszka” znajduje się w Strefie literackiej.

„Kapitanie, mój kapitanie”, czyli za czym tęsknimy 

          Po kilku miesiącach cierpliwego oczekiwania, w cieniu obostrzeń covidowych, 11 stycznia 2022r. wyruszyliśmy w ramach Klubu Miłośników Teatru do Och Teatr na spektakl „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” w reżyserii Piotra Ratajczaka. Jeszcze w czasie drogi do teatru zadawaliśmy sobie pytanie, czy po obejrzeniu wersji telewizyjnej spektakl się obroni, czy będzie równie porywający, przejmujący czy inspirujący. Jeszcze większa ciekawość pojawiła się wówczas, gdy okazało się, że scena znajduje się pośrodku, a wokół niej widownia. Większość wychowanków była w Och Teatr po raz pierwszy.

          130 minut minęło nadzwyczaj szybko, a po wyjściu zaczęły się niekończące się rozmowy. Spektakl mocno nas poruszył. Dynamika stworzona przez młodych aktorów była wciągająca. Reżyser stworzył bowiem ponadczasową opowieść o tym, że warto iść za głosem serca, własną drogą, że trzeba spełniać swoje marzenia, sięgać po nie, nie przejmując się tym, co pomyślą inni. W roli charyzmatycznego profesora Johna Keating-a zobaczyliśmy Wojciecha Malajkata. Energia, luz i profesjonalizm. Wszystko to w punkt. Wow! Wychowankowie z tęsknotą w głosie mówili, jak bardzo brakuje w ich szkołach takich profesorów, jak bardzo czują się osamotnieni, niezrozumiani, zamknięci „w szablonach”, utartych schematach, słowach-kluczach. Wiele pochlebnych słów pojawiło się pod adresem obsady spektaklu.

          Na ręce Pani Dyrektor składam podziękowania w imieniu całej 12-osobowej grupy Klubu Miłośników Teatru za dofinansowanie biletów. Chcemy jeszcze! A niezdecydowanym polecamy z czystym sumieniem ten spektakl i tę scenę! Dziękuję za współpracę przy organizacji wyjścia Pani Alicji Kuszewskiej i Panu Krzysztofowi Bartosiakowi - wychowawcom BSA.

Dorota Jarząbek

          Dnia 11 stycznia, grupą- wraz z Paniami Wychowawczyniami wybraliśmy się do teatru Och Teatr na spektakl pt. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 19.30. Wtedy światła zaczęły się ściemniać, a na scenę weszli aktorzy. Sztuka trwała w najlepsze, a widzowie byli zachwyceni. Nie zabrakło także najsłynniejszej sceny końcowej, gdzie uczniowie żegnając wspaniałego nauczyciela, pana Keatinga, po kolei wchodzą na ławki, solidaryzując się z nim.

          Spektakl dostarczył wiele niezapomnianych wrażeń, ale przede wszystkim pomógł otworzyć oczy na wiele ważnych kwestii, z którymi młodzi ludzie codziennie muszą się mierzyć. Sztuka zwraca uwagę na to, jak destrukcyjne może być nakłanianie młodzieży do wyborów, których powinna dokonywać sama - wedle własnego sumienia i przekonania.

Agata

          Spektakl  ,,Stowarzyszenie Umarłych Poetów”,  który mieliśmy możliwość obejrzeć, opowiada o częstym zachowaniu rodziców, którzy chcą w pełni kontrolować życie swoich dzieci. Nie słuchają i przyćmiewają ich marzenia próbując im wmówić, że to, co dla nich robią, jest tylko i wyłącznie dla ich dobra. Tą sytuację doskonale przedstawili aktorzy w tym spektaklu. Dzięki temu świetnemu występowi jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, przeżyliśmy wielkie emocje, a spektakl jest jak najbardziej godny polecenia. 

Nadia